Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hudební interpreti

 Marie Rottrová (1941, Ostrava)

 
marie_rottrova.jpgMarie Rottrová, naše Lady soul, se narodila roku 1941 v Ostravě. První hudební podněty na ni působily v rodinném prostředí, matka byla operní zpěvačka, otec zase varhaník a sbormistr. Tato zpěvačka dlouhá léta spolupracovala s ostravskou hudební skupinou Flamingo, což byla odnož Ostravského rozhlasového orchestru. Pracovala také pro Ostravské televizní studio Československé televize. Roku 1985 ale Marie Rottrová přesídlila do Prahy. Mezi nejznámější písně této zpěvačky patří Lásko, Řeka lásky nebo Lásko, voníš deštěm (český text Jaromír Nohavica). Trvale se umisťovala v první desítce ankety Zlatý slavík, kde v roce 1971 obsadila třetí místo. Při udílení cen Akademie populární hudby vstoupila roku 2009 do síně slávy.
 
Otázka na závěr:
1.      Srovnej hudební projev Věry Špinarové a Marie Rottrové. Co mají tyto dvě zpěvačky společného a v čem se naopak liší? (využijte samostatný text o této zpěvačce, popř. i hudební ukázky)
 
 
 
Věra Špinarová (1951, Pohořelice)
 
spinarova-vera.pngTato zpěvačka se narodila roku 1951 v Pohořelicích u Brna, již v 7 letech se ale společně s rodiči přestěhovala do Ostravy. Ve svých 16 letech dostala nabídku na první nahrávku a následné pravidelné vystupování s kapelou Flamingo. Věra Špinarová je jednou z nejvýraznějších osobností českého popu a rocku. Je pro ni typický nenapodobitelný sytý hlas i temperamentní a vitální vystupování na koncertech. Její nejznámější hit je pravděpodobně píseň Jednoho dne se vrátíš. Velmi prestižní událostí v kariéře této zpěvačky bylo její pozvání na koncert Joe Cockera v roce 2007, kde vystoupila jako host.
 
Otázky na závěr:
1.      Jak byste charakterizovali hudební projev této zpěvačky?
2.      Jakou souvislost můžete najít v kariéře Věry Špinarové a Marie Rottrové? (využijte samostatný text o této zpěvačce)
 
 
Heidi Janků (1962, Ostrava-Vítkovice)
 
Heidi Janků se narodila roku 1962 v Ostravě-Vítkovicích.Pochází z muzikantské rodiny, otec hrál na pozoun, matka na violoncello. Tato zpěvačka a klavíristka začala ve 3. ročníku gymnázia vystupovat se skupinou Proměny, se kterou začínala i Věra Špinarová a Marie Rottrová. V roce 1982 se seznámila s Ivo Pavlíkem (dirigent a hudební skladatel, narodil se v Bílovci), který ji nabídl kariéru sólové zpěvačky. Mezi asi nejznámější písničky této zpěvačky patří pohádková Když se načančám.
 
 
Otázka na závěr:
  1. Jak je provázána kariéra Věry Špinarové, Marie Rottrové a Heidi Janků?
 
 
Karel Kryl (1944, Kroměříž - 1994, Mnichov)
 
Tento písničkář a básník se narodil roku 1944 v Kroměříži. Jeho rodina vlastnila tiskárnu v Novém Jičíně. Roku 1969 odjel Karel Kryl z Československa na německý písničkářský festival a v zahraničí už zůstal. Do rodné země se vrátil až po dlouhých 20 letech (roku 989), aby se zúčastnil pohřbu své matky. Karel Kryl je nositelem četných ocenění, jmenujme například Cenu Jana Zahradníčka z roku 1989 za českou poezii, roku 1994 vstoupil také do síně slávy Akademie populární hudby. Jeho nejznámější deska je pravděpodobně Bratříčku, zavírej vrátka, která prý vznikla spontánně roku 1968 v den vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Zemřel náhle v roce 1994 na srdeční příhodu v Mnichově.
 
Otázka na závěr:
  1. Jakou souvislost má osobnost Karla Kryla s Novým Jičínem?
 
 
Jaromír Nohavica (1953, Ostrava)
 
nohavica.jpgTento písničkář, textař a překladatel se narodil roku 1953 v Ostravě. Měl několik zaměstnání – mimo jiné pracoval jako dělník a knihovník. V současné době se živí jako umělec na volné noze. Hraje na kytaru, housle, flétnu a harmoniku. Spolupracoval s Českým rozhlasem v Ostravě a se zpěvačkami Marií Rottrovou a Věrou Špinarovou. Jeho první veřejné vystoupení proběhlo roku 1982. Album Divné století získalo cenu Akademie populární hudby za desku roku 1996. Nohavica je také autorem knih pro děti, textů i hudby pro různé divadelní inscenace. V roce 2002 ztvárnil hlavní roli v dokumentu Rok ďábla, který byl oceněn cenou Českého lva za hudbu (Jaroslav Nohavica a Čechomor). Ve svých písních využívá prvky slovanské melodiky, náměty mnoha písní jsou ze slovanského prostředí. Zhudebnil také dílo opavského rodáka Petra Bezruče. Nohavica se ve svých textech věnuje mimo jiné tematice sportovní, historické, politické a společenské. V jeho tvorbě je také evidentní vliv lidové písně a ostravského dialektu. Mezi jeho nejznámější písně patří Tři čuníci, Kometa, Milionář, Hlídač krav či Ladovská zima. Mimo to, že je Jaromír Nohavica originálním a nenapodobitelným písničkářem, je také překladatelem. Do češtiny přebásnil například opery Wolfganga Amadea Mozarta Figarova svatba a Don Giovanni.
 
Otázky na závěr:
  1. S jakým městem je Jaromír Nohavica spjat?
  2. Ve kterých odvětvích hudební kultury se Jaromír Nohavica angažuje?
  3. Je nějaká píseň tohoto písničkáře Vaší oblíbenou? Co Vás na ní zaujalo?